Miško kaina – nuo ko ji priklauso?

Ar žinojote, nuo ko priklauso miško kaina? Jei ne – padėsime Jums atsakyti į šį galimai kylantį klausimą. Tačiau vertėtų iš karto suprasti, kad tai yra bendriniai rodikliai, tinkami daugumai, tačiau toli gražu ne kiekvienam miškui.

miškasPirmiausiai turėtų būti atsižvelgiama į augaliją. Jei miške auga stori, aukšti ir sveiki beržai – miško kaina bus gerokai didesnė nei to miško, kuriame auga tik juodalksniai ar kiti mažos vertės medžiai, naudojami daugiausiai tik malkoms. Medžių amžius irgi labai svarbus, nes jaunų medžių kirtimas neatneša tiek naudos, kiek nukirtus brandžius medžius. Tas galioja tiek beržynams, tiek pušynams ar net juodalksnynams.

Dar vienas didelis kainos nulėmimo veiksnys – miško plotas ir vieta. Jei miškas yra toliau nuo pagrindinių kelių, miestų, o jo plotas mažas – miško kirtimas atsieis labai brangiai, o pajamos tik vos dengs išlaidas, tad tokie miškai laikomi nevertingasis, net jei juose auga gana brandūs medžiai. Žinoma, net ir dėl nedidelio ąžuolyno galima varyti visą miško kirtimo techniką, bet dėl 2 hektarų lieknų pušaičių ar alksnių – neverta, tad tai labai keičia kainą.

Miško kirtimas bus daug sunkesnis, jei miške augs ne tik medžiai, bet ir šis bus apžėlęs krūmais, augs kalvotame ar pelkėtame sklype. Lygus, be papildomų krūmokšnių miškas vertinamas palankiau, nes greičiau ir paprasčiau iškertamas. Taigi, jei Jums siūloma kaina už mišką atrodo per maža ar prašoma per didelė, įvertinkite, ar nėra kažkokių lemiamų veiksmų, kurie nulėmė tokią kainą.

Norėdami pakelti miško kainą turėtumėte pasidomėti, kokiomis galimybės galėtumėte tai padaryti. Pavyzdžiui, jei Jūsų miško sklypas yra nedidelis ir dėl to siūloma mažesnė miško kaina, pasitarkite su kaimynais, galbūt ir jie norėtų parduoti savo mišką – kuomet iš karto siūlomas didesnis plotas, kaina gali bent dalinai pakilti. Yra ir kitų būdų miško kainai pakelti, tačiau jie kiek sudėtingesni, gali tekti investuoti pinigus ar laiką, pavyzdžiui, pasodinant medelius, išgenant krūmus, nusausinant žemę bei panašiais metodais, kurie padaro, kad miško kirtimas būtų paprastesnis ir patogesnis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *